Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak profesor z profesorem

30 października 1998 | Prawo | KD

POLEMIKI

Nie tylko o statystykach przestępczości

Jak profesor z profesorem

KRYSTYNA DASZKIEWICZ

W artykule "Kuglarze statystyk przestępczości" ("Rz" z 11 września) zakwestionowałam twierdzenie M. Filara, wywodzącego, że polski wskaźnik przestępczości w relacji do wskaźników państw Wspólnoty Europejskiej jest "3--4-krotnie niższy". Szeroko uzasadniłam, że jest to teza niewiarygodna, zniekształcająca obraz rzeczywistej przestępczości w Polsce, opierająca się na "porównywaniu nieporównywalnego".

Błędem jest porównywanie przestępczości wposzczególnych krajach na podstawie danych statystycznych, bez uwzględnienia różnic dotyczących wskaźnika wykrywalności przestępstw. Uwzględnienia wymaga też zakres czynów zagrożonych karą, wyłączanych w poszczególnych krajach ze statystyk przestępczości. W Polsce wyłączono z nich wszystkie wykroczenia. Kradzieże, przywłaszczenia, paserstwa, niektóre kategorie oszustw uznaje się u nas za przestępstwa albo tylko za wykroczenia nie obciążające statystyk, w zależności od wartości łupu uzyskanego przez sprawcę.

Porównywanie statystyk przestępczości różnych krajów nie odzwierciedla też rzeczywistego stanu przestępczości, jeżeli się nie uwzględni struktury i ciężaru gatunkowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament