Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczby przełożone na pieniądze

30 października 1998 | Raporty | KB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Coraz niższa inflacja *Wolniejszy wzrost wynagrodzeń i emerytur

Liczby przełożone na pieniądze

Z punktu widzenia prywatnej kieszeni, projekt budżetu na przyszły rok oferuje, względnie zakłada (tam, gdzie jest mowa jedynie o prognozach) , mniej niż zapewniły przeciętnym domowym budżetom ostatnie trzy lata. Spodziewać się można -- to najbardziej optymistyczna wiadomość -- dalszego słabnięciatempa jednocyfrowej już w przyszłym roku inflacji. Niższa od przeciętnego może być zwłaszcza zwyżka cen żywności. Usługi jednak -- na odwrót -- zdrożeją ponadprzeciętnie.

Spodziewać się też należy niższego niż dotychczas tempa realnego wzrostu płac i świadczeń. Niższego w porównaniu z ostatnimi laty, a także w relacji do tempa rozwoju gospodarczego. Prywatnym kieszeniom nie ulżą też dyskutowane już w Sejmie propozycje podatkowe. Na dotychczasowym poziomie pozostaną stawki podatku dochodowego od osób fizycznych. Najprawdopodobniej utrzymana też będzie w przyszłym roku tzw. duża ulga budowlana. Poważniejsza reforma systemu podatkowego, proponowana w przygotowanej przez Ministerstwo Finansów białej księdze podatkowej, została odłożona co najmniej o rok.

Mówiąc w największym skrócie -- hamowanie tempa wzrostu gospodarczego będzie odczuwalne nie tylko w budżecie państwa, ale także wbudżetach domowych. Z drugiej jednak strony,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament