Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest nas za dużo do robienia chleba

30 października 1998 | Publicystyka, Opinie | ES

CZTERDZIEŚCI LAT MINĘŁ O. ..

Średnia miesięczna płaca w 1957 rokuwyniosła 1394 zł, czyli była mniej więcej taka jak teraz

Jest nas za dużo do robienia chleba

EDMUND SZOT

Rok 1957 był w Polsce czasem wielkich nadziei i pierwszych wielkich rozczarowań. Władza szybko wypłukała ludziom z głów mrzonki o możliwości wybicia się kraju na niepodległość, racjonalność ekonomiczną czy choćby tylko na możliwość istnieniawolnej prasy.

Brutalna październikowa rozprawa ze studentami manifestującymi niezadowolenie z rozwiązania pisma "Po prostu" nie pozostawiała w tym względzie żadnych wątpliwości. Mimo wszystko było jednak lepiej niż w poprzednich latach. Rolnictwo uwolnione zostało od widma przymusowej kolektywizacji, rosły zarobki, zelżał nacisk cenzury. W styczniu prezesem PAN został prof. Tadeusz Kotarbiński, a przewodniczącym Rady Ekonomicznej przy Radzie Ministrów Oskar Lange; w lutym reaktywowano w Krakowie Polską Akademię Umiejętności; w marcu siły zbrojne zmniejszono o 44, 5 tys. żołnierzy; w kwietniu Ministerstwo Rolnictwa wydało zarządzenie o zwrocie ziemi rolnikom; w maju Sejm uchwalił ustawę o sprzedaży przez państwo domów i działek budowlanych; w czerwcu USA udzieliły Polsce 30 mln dolarów kredytu na zakup produktów rolnych i urządzeń górniczych; w lipcu powstała pierwsza polska szczepionka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament