Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze publiczne, zadaniaspołeczne

30 października 1998 | Prawo | PM

FINANSE

Organizacje pozarządowe

Pieniądze publiczne, zadaniaspołeczne

PIOTR MARCINIAK

JAN JAKUB WYGNAńSKI

Nowoczesny ład demokratyczny oparty jest na wielu filarach:konkurujących ze sobą podmiotach gospodarczych, samorządach lokalnych, partiach politycznych, organizacjachpracobiorców i pracodawców. Dziś o jakości demokracji coraz bardziej decyduje tzw. trzeci sektor, czyli organizacje pozarządowe. W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Polsce powstało ich i utrzymało się --wedle ostrożnych szacunków -- prawie 30 tys. , w których jest zatrudnionych ok. 200 tys. osób, a ponad 2 mln działa jako wolontariusze.

W wielu dziedzinach życia stały się już niezbędne. Tak jest np. z opieką nad narkomanami, bezdomnymi, pomocą bezrobotnym, walką z alkoholizmem, ochroną środowiska. Wedle badań przeprowadzonych w Warszawie spośród ponad 1700 instytucji pomocy społecznej 55 proc. należy do sektora pozarządowego.

W nowoczesnym ładzie społecznym nie można zatem ograniczyć się do zniesienia państwowej reglamentacji i zagwarantowania wolności zrzeszania się. Trzeba na nowo ustalić relacje między państwem i organizacjami pozarządowymi. Oznacza to przede wszystkim:

* uznanie prawa organizacji pozarządowych do współdefiniowania problemów (zadań) publicznych (zasada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament