Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawdź, z kim masz do czynienia

30 października 1998 | Moje Pieniądze | EW

KTO SPRZEDAJE POLISY

Banki i zagraniczne towarzystwa opanowały polski rynek ubezpieczeniowy

Sprawdź, z kim masz do czynienia

W ubiegłym roku wydaliśmy na ubezpieczenia 12, 3 mld złotych. Jeśli przyjrzymy się, kim są właściciele towarzystw, możemy dojść do wniosku, że za ochronę płacimy właściwie bankom albo zagranicznym ubezpieczycielom. Nie ma w tym nic złego. Tacy akcjonariusze podnoszą wiarygodność towarzystwa ubezpieczeniowego. Dla wielu klientówstruktura własności firmy jest ważnym kryterium przy podejmowaniu decyzji, gdzie wykupić polisę. Po prostu znani, silni akcjonariusze, mający poza tym doświadczenie na tym rynku, gwarantują, że za 20-30 lat (w przypadku ubezpieczeń życiowych) pieniądze z naszej polisyzostaną wypłacone.

Prawie wszystkie polskie towarzystwa można podzielić na dwie grupy. Pierwsza obejmuje te firmy, których właścicielami lub współwłaścicielami są banki, druga zaś -- te, których głównym akcjonariuszem jest zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe.

Banki w towarzystwie

Kilka lat temu zaczęła się wśród banków moda na inwestowanie w ubezpieczenia. Dziś można powiedzieć, że potentatem ubezpieczeniowym jest np. Kredyt Bank PBI. Ma on udziały w pięciu towarzystwach: 4, 82 proc. akcji Polisy, 26, 1 proc. -- CNP Polisy-Życie, 34, 8 proc. -- Agropolisy oraz 1, 25 proc. TU...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament