Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polka o niespożytej energii

30 października 1998 | Wspomnienia | ET

Aniela Raczyńska (1910 --1998)

Polka o niespożytej energii

Przez ponad 30 lat była towarzyszką życia zmarłego w 1993 roku w Londynie hrabiego Edwarda Raczyńskiego -- ambasadora Polski w Wielkiej Brytanii w latach 1934 -- 1945 i prezydenta RP na wychodźstwie (1979 --1986) . Pobrali się dopiero na krótko przed jego śmiercią, kiedy umarł jej pierwszy mąż, Witold Mieczysławski.

Dyrektor Instytutu i Muzeum im. gen. Sikorskiego i zięć hr. Raczyńskiego, Ryszard Dembiński, mówi o zmarłej, że była kobietą o niespożytej energii.

Hrabina Aniela Mieczysławska-Raczyńska zmarła w wieku 88 lat, 14 października nad ranem, w polskim domu opieki Kolbe House w Londynie. Urodzona w Warszawie 27 maja 1910 r. była najmłodszą z czterech córek znanego architekta Franciszka Lilpopa. Otrzymała gruntowne wykształcenie humanistyczne na prywatnej pensji. Jej bracia zginęli podczas wojny. Od dziecka interesowała się literaturą imuzyką. Ich dom przy Alei Róż uchodził w Warszawie za ekskluzywny salon literacko-muzyczny, w którym zjawiali się m. in. Rubinstein, Słonimski, Lechoń i Iwaszkiewicz.

Jako bardzo młoda dziewczyna Aniela Lilpop wyszła za Witolda Mieczysławskiego -- polskiego dyplomatę i syna znanego poety, Jana Mieczysławskiego. Przez parę lat mieszkali we Wrocławiu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament