Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polka o niespożytej energii

30 października 1998 | Wspomnienia | ET

Aniela Raczyńska (1910 --1998)

Polka o niespożytej energii

Przez ponad 30 lat była towarzyszką życia zmarłego w 1993 roku w Londynie hrabiego Edwarda Raczyńskiego -- ambasadora Polski w Wielkiej Brytanii w latach 1934 -- 1945 i prezydenta RP na wychodźstwie (1979 --1986) . Pobrali się dopiero na krótko przed jego śmiercią, kiedy umarł jej pierwszy mąż, Witold Mieczysławski.

Dyrektor Instytutu i Muzeum im. gen. Sikorskiego i zięć hr. Raczyńskiego, Ryszard Dembiński, mówi o zmarłej, że była kobietą o niespożytej energii.

Hrabina Aniela Mieczysławska-Raczyńska zmarła w wieku 88 lat, 14 października nad ranem, w polskim domu opieki Kolbe House w Londynie. Urodzona w Warszawie 27 maja 1910 r. była najmłodszą z czterech córek znanego architekta Franciszka Lilpopa. Otrzymała gruntowne wykształcenie humanistyczne na prywatnej pensji. Jej bracia zginęli podczas wojny. Od dziecka interesowała się literaturą imuzyką. Ich dom przy Alei Róż uchodził w Warszawie za ekskluzywny salon literacko-muzyczny, w którym zjawiali się m. in. Rubinstein, Słonimski, Lechoń i Iwaszkiewicz.

Jako bardzo młoda dziewczyna Aniela Lilpop wyszła za Witolda Mieczysławskiego -- polskiego dyplomatę i syna znanego poety, Jana Mieczysławskiego. Przez parę lat mieszkali we Wrocławiu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament