Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z podziemia do władzy

30 października 1998 | Świat | JB

ROSJA

Czy ekspansja islamu może doprowadzić do rozpadu państwa

Z podziemia do władzy

JADWIGA BUTEJKIS

Czy Rosji zagraża islam -- pytanie to wisi w powietrzu, odkąd republiki Azji Środkowej wybiły się na niepodległość. W dawnym imperium sowieckim straszy przede wszystkim upiór wojującego islamu, fanatycznego, gotowego wszystko podporządkować religii.

Były Związek Sowiecki, a także jego sukcesorka -- Rosja, miały co prawda przez dziesiątki lat do czynienia z islamem, ale był on "oswojony", radziecki, czyli całkowicie pozbawiony tożsamości i ubezwłasnowolniony przez panujący system komunistyczny. Przykładem dawne muzułmańskie republiki związkowe ZSRR w Azji Środkowej (Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kazachstan oraz zakaukaski Azerbejdżan) , których mimo że dwie trzecie ludności -- ponad 40 mln ludzi -- były wyznawcami Allaha, nic szczególnie nie wyróżniało od reszty republik. Podobnie jak w całym imperium sowieckim panował tu ujednolicony system komunistyczny i narzucony przez państwo ateizm. Religię muzułmańską praktykowali głównie (i nierzadko w tajemnicy) ludzie starzy. Był to bardziej element tradycji, bez wielkiego wpływu na bieg życia.

Poszukiwanietożsamości

Ale skończyło się to niemal nazajutrz po rozpadzie ZSRR i uzyskaniu niepodległości przez te do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament