Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ani dotacja, ani zapomoga

30 października 1998 | Moje Pieniądze | KM

KREDYTY STUDENC-

Wybór banku nie będzie łatwy, choć warunki wypłat wszędzie są jednakowe

Ani dotacja, ani zapomoga

Dziewięć banków przyjmuje już odstudentów wnioski o kredyt na sfinansowanie studiów. Wnioski te można składać do 16 listopada tego roku. Oprocentowanie kredytu -- preferencyjne -- częściowo pokryje Fundusz Kredytów i Pożyczek Studenckich. Funduszem tym dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego, z którym bankikomercyjne podpisały już umowy.

-- Zainteresowanie kredytami studenckimi jest ogromne -- twierdzi Anna Kosiba z Banku Przemysłowo-Handlowego w Krakowie. Na razie jednak kontakty z przyszłymi kredytobiorcami mają charakter informacyjny. Duże zainteresowanie sygnalizują również PKO BP, Pekao SA, BGŻ i pozostałe banki. Wielu studentów jest jednak zdziwionych, że bank wymaga zabezpieczeń spłaty kredytu, a więc poręczycieli, weksla in blanco itp.

Klient jak każdy inny

-- BGK pokryje jedynie część kosztów odsetek naliczanych przy kredytach studenckich, ale spłaty kredytu już nie gwarantuje. A to znaczy, że przyznawanie kredytu studentowi musi podlegać takim samym lub zbliżonym rygorom i procedurom, jakie obowiązują przy innych kredytach wieloletnich -- podkreśla Agnieszka Jaworska z Banku Gospodarki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament