Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co trafi do samorządowej kasy

30 października 1998 | Raporty | KJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Koszty wprowadzenia reformy terytorialnej zostały oszacowane na 623 mln zł.

Co trafido samorządowej kasy

 • Wydatki województw
 • Wydatki powiatów

  Od 1 stycznia 1999 r. wchodzi w życie reforma samorządowa. W jej wyniku o sposobie wydatkowania co piątej publicznej złotówki będą decydować w przyszłym roku władze samorządów lokalnych.

  Do kas samorządowych ma trafić -- w postaci subwencji i dotacji -- 31 mld 906, 5 mln zł, czyli 22, 5 proc. ogółu wydatków budżetu.

  Źródłem zasilania dochodów samorządów będą też udziały w podatkach dochodowych od osób fizycznych oraz od osób prawnych.

  Z ostatnich decyzji sejmowych komisji: samorządu terytorialnego oraz finansów publicznych wynika, że powiaty miałyby 1-procentowy udział w podatku od osób fizycznych, województwa -- 1, 5 proc. , a gminy -- 26, 7 proc.

  Budżet będzie musiał też podzielić się z samorządami wpływami z drugiego podatku dochodowego -- od osób prawnych. Udział gmin we wpływach ztego podatku ma wynosić 5 proc. , udział województw -- 0, 5 proc. Powiaty nie miałyby udziałów w tym podatku.

  Nadal bogate gminy, w których wskaźnik podstawowych dochodów podatkowych na jednego mieszkańca jest wyższy niż 150 proc. wskaźnika obliczonego

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament