Co trafi do samorządowej kasy
Koszty wprowadzenia reformy terytorialnej zostały oszacowane na 623 mln zł.
Co trafido samorządowej kasy
- Wydatki województw
- Wydatki powiatów
Od 1 stycznia 1999 r. wchodzi w życie reforma samorządowa. W jej wyniku o sposobie wydatkowania co piątej publicznej złotówki będą decydować w przyszłym roku władze samorządów lokalnych.
Do kas samorządowych ma trafić -- w postaci subwencji i dotacji -- 31 mld 906, 5 mln zł, czyli 22, 5 proc. ogółu wydatków budżetu.
Źródłem zasilania dochodów samorządów będą też udziały w podatkach dochodowych od osób fizycznych oraz od osób prawnych.
Z ostatnich decyzji sejmowych komisji: samorządu terytorialnego oraz finansów publicznych wynika, że powiaty miałyby 1-procentowy udział w podatku od osób fizycznych, województwa -- 1, 5 proc. , a gminy -- 26, 7 proc.
Budżet będzie musiał też podzielić się z samorządami wpływami z drugiego podatku dochodowego -- od osób prawnych. Udział gmin we wpływach ztego podatku ma wynosić 5 proc. , udział województw -- 0, 5 proc. Powiaty nie miałyby udziałów w tym podatku.
Nadal bogate gminy, w których wskaźnik podstawowych dochodów podatkowych na jednego mieszkańca jest wyższy niż 150 proc. wskaźnika obliczonego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta