Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

30 października 1998 | Publicystyka, Opinie | JW

LISTY

Informacje

List otwarty studentów do Leszka Millera

Z przykrością musimy stwierdzić, że pana wypowiedź na temat przyjętego przez Radę Ministrów projektu budżetu na 1999 r. wygłoszona na konferencji prasowej 24 października 1998 r. ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Świadczy po raz kolejny, że przedstawiciele SLD, dla potrzeb doraźnej walki politycznej, nie cofają się przed naginaniem faktów i zasad ekonomii.

Chcielibyśmy zwrócić panu uwagę na fakt, że wzrost PKB zapisany w budżecie jest jedynie prognozą i służy ustaleniu dochodów państwa. Nie ma on natomiast żadnego związku z "planem pięcioletnim", który rzeczywiście określał realne wskaźniki makroekonomiczne, ale w warunkach gospodarki socjalistycznej, która odeszła do historii.

Warto także podkreślić, że wzrost PKB o 5, 1 proc. oznacza, iż na koniec 1999 r. wartość wytworzonych w Polsce dóbr i usług finalnych będzie realnie (po uwzględnieniu inflacji) o 5, 1 proc. wyższa niż na koniec 1998 r. Nie może więc być mowy, jak pan błędnie prognozuje, o spadku produkcji i wzroście bezrobocia. Trudno się również dopatrzyć w budżecie jakichkolwiek podstaw, które uzasadniałyby pański sąd o spadku przyszłorocznych inwestycji. Stopa inwestycji w Polsce stale wzrasta -- w roku bieżącym osiągnie nie notowany dotychczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament