Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Początek decentralizacji finansów państwa

30 października 1998 | Raporty | KJ
źródło: Nieznane

DOCHODY I WYDATKI

Pieniądze do publicznej dyspozycji

Początek decentralizacji finansów państwa

Projekt budżetu na 1999 rok różni się od projektów z lat poprzednich, bo pieniądze, które dotychczas były wyłącznie środkami centralnego budżetu, tym razem zostają rozdzielone pomiędzy budżet państwa, kasy samorządów terytorialnych oraz Kasy Chorych. Wpływy

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt zakłada, że w przyszłym roku dochody budżetu państwa wyniosą 129 mld 282, 4 mln zł, czyli sięgną 21, 7 proc. produktu krajowego brutto. Będą więc niższe od przewidywanych w bieżącym roku 129, 5 mld zł. Jest to efekt reformy samorządowej oraz uruchomienia Kas Chorych. Gdyby tych reform nie było, do budżetu wpłynęłoby w przyszłym roku 144 mld 507, 5 mln zł, o 15, 2 mld zł (czyli o 11, 6 proc. ) więcej niż w bieżącym roku.

Przede wszystkim wyraźnie zmaleją w pływy budżetu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Głównym tego powodem będzie powstanie Kas Chorych, do których trafi -- w postaci składek na ubezpieczenie zdrowotne -- prawie 18 mld zł. Oprócz tego budżet musi się podzielić z samorządami lokalnymi: powiaty miałyby 1 procent udziału w podatku od osób fizycznych, województwa -- 1, 5 proc. , a gminy -- 26, 5 proc.

W efekcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament