Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowny garb

30 października 1998 | Raporty | PJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Maleje znaczenie sektora bankowego jako pożyczkodawcy

Kosztowny garb

Pojęcie długu publicznego nie oznacza jużtylko zadłużeniaskarbu państwa: w związku z dostosowaniem polskich przepisówdoregulacjieuropejskichzostało ono rozciągnięterównież na zobowiązania samorządów terenowychoraz pozostałych podmiotów sektora publicznego. Zadłużenie samego skarbu państwawprzyszłym roku powinno wzrosnąć o 8, 1 proc. , a więc otyle, ile wyniesie planowana inflacja (w ujęciu grudzień do grudnia) . Oznacza to, że dług utrzyma realnąwartość, choć jego proporcja do produktu krajowego zmaleje.

Nie wiadomo, ile wyniesie dług publiczny na koniec tego roku oraz na koniec 1999 roku. Istotne jest, że w końcu 1997 roku zadłużenie budżetu państwa odpowiadało nieco ponad 96 proc. długu publicznego, a różnica między oboma tymi wielkościami wynosiła ok. 8, 5 mld zł. W tym roku na pewno się pogłębi. Wynika to m. in. z rosnącej dysproporcji między deficytem budżetowym a deficytem całego sektora bilansów publicznych. W tym roku deficyt budżetowy wyniesie ok. 93, 9 proc. ujemnego wyniku sektora publicznego. Na przyszły rok planuje się spadek tego udziału do 86, 9 proc. Dodatkowo trzeba pamiętać, że gminy zaciągają duże zobowiązania związane z wydatkami na inwestycje -- co też zwiększa ich zadłużenie, choć nie zmienia w yniku finansowego.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament