Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terapia w łonie matki

30 października 1998 | Nauka i Technika | ZW

MEDYCYNA

Wymiana genów w komórkach rozrodczych

Terapia w łonie matki

Terapia genowa będzie wykonywana nie tylko u dzieci i dorosłych, ale także w łonie matki -- u rozwijającego się płodu. Uczeni na razie rozważają jedynie przeprowadzenie takiego zabiegu, ale nieoficjalnie pierwsze przygotowania są już podejmowane. Próby te z pewnością wywołają wiele dyskusji, ale badacze myślą też o jeszcze bardziej kontrowersyjnych przedsięwzięciach: część z nich rozważa wymianę genów w ludzkich komórkach rozrodczych.

Jeszcze niedawno nikt nawet nie odważył się na publiczną debatę na ten temat. W ygląda jednak na to, że uczeni po raz kolejny chcą przesunąć granicę tego, co uważano dotąd za groźne i moralnie niedopuszczalne. Pierwsi postanowili uczynić to specjaliści amerykańscy, przodujący od kilku lat w badaniach nad terapią genową. Pod koniec września 1998 r. podczas konferencji w Waszyngtonie zaapelowali do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) , że nadszedł czas, by zastanowić się, na ile manipulacje genetyczne w łonie matki są bezpieczne iuzasadnione względami terapeutycznymi. Kto wie, czy ta data nie przejdzie do historii medycyny, anawet dziejów współczesnej cywilizacji.

Terapia ostatniej nadziei

Pierwszy krok w tym kierunku genetycy wykonali już w 1990 r. Wtedy to prof. French Anderson...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament