Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miejsce dla sądu powiatowego

30 października 1998 | Prawo | MD

Reforma wymiaru sprawiedliwości

Miejsce dla sądu powiatowego

MIECZYSłAW DACA

Nie ma racjonalnych podstaw do wprowadzania częściowej reformy sądownictwa w obliczu zmian w podziale administracyjnym kraju. Konieczne jest jednoczesne "odchudzenie" sądów apelacyjnych, wzmocnienie wojewódzkich przez umiejscowienie ich w dużych aglomeracjach, utworzenie powiatowych i grodzkich.

Przygotowywany w Ministerstwie Sprawiedliwości program reformy sądownictwa, czy też jej pierwszego etapu, jak wynika z informacji "Rz" (z 26--27 września) , wydaje się anachroniczny i nie dostosowany do reformy administracyjnej kraju.

Już dwa lata temu wypowiadałem się zdecydowanie za reformą wymiaru sprawiedliwości ("Rz" z 10 lipca 1996 r. ) iza potrzebą powołania dużych sądów okręgowych (bez sądów rejonowych) oraz sądów grodzkich. Po przeszło dwóch latach konieczne jest skorygowanie tego pomysłu. W nowych warunkach musi się znaleźć miejsce na sąd powiatowy. Byłaby to więc czterostopniowa struktura. Trochę dużo, ale inaczej się chyba nie da.

Doraźne zmiany, jakie najwidoczniej chce przeprowadzić resort sprawiedliwości, nie przystają do rewolucji w administracji kraju. Po licznych targach i demonstracjach różnych grup interesu, zabiegających o województwa lub przynajmniej powiaty, powołano...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament