Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kanonik u Świętego Piotra

30 października 1998 | Wspomnienia | AK

Ks. infułat Franciszek Mączyński (1901 --1998)

Kanonik u Świętego Piotra

Ksiądz infułat Franciszek Mączyński zmarł w Rzymie 17 października, nazajutrz po dniu polskim w Watykanie. Z okazji 20. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża w Wiecznym Mieście przebywała właśnie wielotysięczna pielgrzymka Polaków, w tym kilkuset księży i prawie w komplecie Episkopat Polski. Większość duchownych, a już na pewno wszyscy polscy biskupi byli w pewnym sensie "podopiecznymi" księdza Mączyńskiego, który przez kilka dziesięcioleci pełnił funkcje najpierw ojca duchownego Papieskiego Instytutu i Kolegium Polskiego (konwiktów, czyli burs czy domów akademickich dla studiujących księży) , anastępnie rektora Instytutu.

Był seniorem wśród księży polskich rezydujących w Rzymie. W podwójnym sensie: wiekiem, miał 97 lat, i stażem, w stolicy Włoch mieszkał od 1946 roku, 52 lata, a więc dwa lata dłużej niż poprzedni rekordzista rezydent, ksiądz prałat Walerian Meysztowicz, postać niezwykle kolorowa, "żubr" kresowy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament