Prawda o dziennikarskiej weryfikacji
Barbara Rogalska : Długo nie mogłyśmy nikogo zainteresować tym projektem. Z drugiej strony może trudno było wracać do tych wspomnień, są dość bolesne. Nie chodziło jedynie o to, by opowiedzieć o weryfikacji dziennikarzy w stanie wojennym, ale opowiedzieć też o tym, jak to się stało, że w 1980 roku obudziło się w nich sumienie, chęć pokazania, co się naprawdę dzieje w kraju. Film mówi tylko o weryfikacji w telewizji, ale dotknęła ona wszystkich dziennikarzy, prasowych także. Z tym że w Radiokomitecie była najostrzejsza i wyeliminowała najwięcej ludzi.
Ilu?Ich liczba nie jest znana. IPN ma tylko szczątkowe dane na ten temat. W czasie rozmów weryfikacyjnych nie były sporządzane żadne notatki. Długo myślałyśmy, że nie ma na ten temat żadnych materiałów. Po 1989 roku szukano ich bez powodzenia, m.in. w kadrach TVP. Ostatnio szczątkowe dokumenty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta