Długa jest droga do podpisu na projekcie
Nie wystarczy ukończyć studia architektoniczne, by mieć uprawnienia architektoniczne. Trzeba jeszcze odbyć praktykę i zdać zawodowy egzamin
Projektowanie i sprawdzanie projektów budowlanych jest jednym z rodzajów samodzielnych funkcji w budownictwie. Pełniący takie funkcje muszą umieć fachowo ocenić zjawiska techniczne lub samodzielnie rozwiązywać zagadnienia architektoniczne i techniczne oraz techniczno-organizacyjne.
Pełne uprawnienia z tytułem magistra
Od 1 stycznia 2006 r. prawo budowlane wyraźnie określa, że o pełne uprawnienia może ubiegać się tylko architekt z tytułem magistra. Wynika to m.in. z unijnej dyrektywy 85/384/EWG z 10 czerwca 1985 r. w sprawie wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw i innych dowodów posiadania kwalifikacji w dziedzinie architektury (choć w niektórych krajach UE przepisy w tym zakresie są bardziej liberalne i żeby ubiegać się o uprawnienia, wystarczą nawet trzyletnie studia). W Polsce jest tylko dziewięć uczelni pozwalających na uzyskanie zawodowych uprawnień bez ograniczeń, czyli nadających architektom tytuły magisterskie. Są to, mające bogate tradycje, politechniki: Warszawska, Krakowska, Wrocławska, Śląska, Szczecińska, Poznańska, Łódzka, Gdańska i Białostocka oraz niektóre inne uczelnie.
Pozostałe uczelnie, choć kształcą w dziedzinie architektury, to nie dają dyplomu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta