W drogę z winietą i zaświadczeniem
Spotkanie z inspektorem transportu drogowego zarówno na szosie, jak i w firmie może być nieprzyjemne i dla kierowcy, i dla przedsiębiorcy. Nasz ekspert odpowiada na pytania czytelników zadawane podczas telefonicznego dyżuru w redakcji „Rzeczpospolitej”
Renata Strachowska, dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego
Dane z tachografu
Zamierzam kupić pojazd wyposażony w tachograf cyfrowy. Jakie dokumenty i w jakiej formie będę musiał przechowywać przez rok?
Jeżeli zamierza pan kupić samochód z tachografem cyfrowym, to przede wszystkim musi pan wystąpić o kartę kierowcy i kartę przedsiębiorcy. O karty występuje się do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na stronie internetowej www.tachograf.pwpw.pl są formularze wniosków oraz wzory prawidłowo wypełnionych dokumentów.
Zasady postępowania z kartami określa ustawa z 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych (DzU nr 180, poz. 1494 ze zm.) oraz rozporządzenie ministra transportu z 23 sierpnia 2007 r. w sprawie wzorów wniosków o wydanie kart do tachografów cyfrowych (DzU nr 162, poz. 1152). Natomiast częstotliwość pobierania danych z kart i sposób ich przechowywania określa rozporządzenie ministra transportu z 23 sierpnia 2007 r. w sprawie częstotliwości pobierania danych z tachografów cyfrowych i kart kierowców oraz warunków przechowywania tych danych (DzU nr 159, poz. 1128). Rozporządzenie nakazuje pobierać dane z karty kierowcy nie rzadziej niż co 21 dni i z tachografu cyfrowego nie rzadziej niż co trzy miesiące.
Pobrane dane ma pan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta