Z pola bitwy za kraty.
Plan akcji „Burza” na terenie Okręgu Lublin Armii Krajowej opracowywał III Oddział Sztabu Komendy Okręgu. Głównymi jego autorami byli komendant okręgu płk/gen. bryg. Kazimierz Tumidajski „Marcin”, szef sztabu Komendy Okręgu płk Franciszek Żak „Wir” i szef oddziału III płk Jan Kucharczak „Kazimierz”. W lutym 1944 r. z jego założeniami zapoznano inspektorów i dowódców poszczególnych zgrupowań partyzanckich.
Z kolei w maju i czerwcu w poszczególnych inspektoratach przeprowadzono odprawy dowódców poświęcone zamierzonemu przebiegowi akcji „Burza” na Lubelszczyźnie, podczas których wręczono im zalakowane koperty ze szczegółowymi rozkazami. Zapoznanie się z ich treścią mogło nastąpić dopiero po otrzymaniu specjalnego rozkazu, który wydano 14 lipca 1944 r. Stwierdzał on, że akcja powinna być wykonana wszystkimi siłami okręgu, a uderzenia na straże tylne wycofujących się Niemców miały nastąpić na terenach operowania poszczególnych jednostek partyzanckich.
Na terenie Okręgu Lublin odtwarzano dwie przedwojenne dywizje piechoty: 3. Zamojską (7., 8. i 9. Pułki Piechoty) dowodzoną przez płk. Adama Świtalskiego „Dąbrowę”, i 9. Podlaską (34. i 35. pułki piechoty) dowodzoną przez gen. bryg. Ludwika Bittnera „Halkę”. Bardzo ważnym wzmocnieniem sił okręgu było przybycie z drugiego brzegu Bugu kilkutysięcznej 27. Wołyńskiej DP. Jednostką tą dowodził płk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta