Można powstrzymać komornika, gdy egzekwowana należność wygasła
Dłużnik może powstrzymać egzekucję komorniczą, jeśli po nadaniu wyrokowi sądu klauzuli wykonalności należność wygasła. Musi jednak przed sądem wykazać, co było powodem jej wygaśnięcia
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 21 września 2007 r. (sygn. V CSK 141/07) dotyczącym powództwa przeciwegzekucyjnego wniesionego przez Eugeniusza W. przeciwko jego wierzycielom, wspólnikom spółki cywilnej Gamma.
Poręczyciel zwolniony z długu
Wspólnicy Gammy zajmują się handlem chemikaliami. W 2000 r. kupili w spółce akcyjnej produkującej chemikalia towary, które sprzedali Eugeniu-szowi W. Ten zawarł ze spółką akcyjną umowę poręczenia zabezpieczającą ciążący na wspólnikach Gammy obowiązek zapłaty za te chemikalia. Z racji umowy poręczenia wpłacił na rzecz spółki akcyjnej 230 tys. zł, a spółka zwolniła go z całego długu wynikającego z tej umowy.
W 2001 r. sąd wydał przeciwko Eugeniuszowi W. nakaz zapłaty 509 tys. zł na rzecz wspólników Gammy za dostarczone mu chemikalia. Wyrok uprawomocnił się i sąd na wniosek wspólników nadał mu klauzulę wykonalności umożliwiającą egzekwowanie należności przez komornika.
Powództwo opozycyjne
Po wszczęciu egzekucji komorniczej Eugeniusz W. wystąpił przeciwko wspólnikom Gammy do sądu. Domagał się na podstawie art. 840...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta