W Szczyrku wszystko po staremu
W tym roku nowe wyciągi, i to jedynie orczykowe, można policzyć tu na palcach jednej ręki
Region o największych poza Podhalem tradycjach narciarskich w kraju. Tu powstawały pierwsze w naszych górach wyciągi krzesełkowe na Czantorię i Skrzyczne i, budowane przez śląskie kopalnie, wyciągi orczykowe. Szczyrk nadal należy do najważniejszych miejscowości narciarskich w kraju. Ale pomimo tradycji i dobrych połączeń drogowych i kolejowych z centrum kraju, w tej części Beskidów postęp na stokach jest mniejszy niż np. na Sądecczyźnie.
Istebna – góry bez granic
Wyciągów nie przybyło, jedynie na najpopularniejszym stoku Złoty Groń w centrum wsi powstaje niewielki orczyk dla dzieci i początkujących. Więcej nowości przygotowano dla zwolenników narciarstwa biegowego. Przed sezonem rozbudowano i zmodernizowano trasy wokół przełęczy Kubalonka, do Stecówki i Wisły-Czarnego. Liczące już około 15 km szlaki, codziennie przygotowane, choć przeznaczone dla zawodników, są dostępne dla wszystkich amatorów biegania na nartach. Do góralskiej trójwsi Koniaków, Istebna, Jaworzynka u stóp Baraniej Góry jeździ się nie tylko dla nart, ale także dla folkloru, muzyki i koronek. A ostatnio także – styku trzech granic, bo w lecie wybudowano w miejscu, gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji, most nad wąwozem, dzięki któremu można dojść do słowackiej Ciernej lub czeskiej Hrczawej w niespełna kwadrans. W święta, po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta