Prywatna korespondencja podwładnego poza kontrolą szefa
Jeśli pracodawca naruszy tajemnicę korespondencji pracownika, zatrudniony może domagać się od niego nawet zadośćuczynienia pieniężnego
To pracodawca jako właściciel firmy ma prawo wglądu w korespondencję kierowaną na adres firmowy pracownika. Jeśli jednak trafiają na nią prywatne e-maile do pracowników, szefowi nie wolno ich czytać. Pod rygorem złamania tajemnicy prywatnej korespondencji.
Przedsiębiorca jest właścicielem adresu firmowego, a pracownik działa i prowadzi korespondencję niejako w imieniu pracodawcy. Problem komplikuje się jednak, gdy na firmowy adres elektroniczny pracownika przychodzą prywatne e-malie. Czy szef może je przeglądać i czytać? >patrz przykład 1.
Pracodawca złamał tajemnicę prywatnej korespondencji podwładnego i tym samym naruszył dobro osobiste pracownika. Takie naruszenie może pójść nawet dalej. Jeśli rezultatem złamania tajemnicy korespondencji pracownika będzie uchybienie jego godności, bo wiadomość o jego rozwodzie i zachowaniu wobec rodziny stanie się tematem drwin i szyderstw innych pracowników, którzy od szefowej dowiedzieli się o sytuacji, w jakiej znalazł się ich kolega.
Gadu-gadu poza biurem
Komunikatory internetowe czy bardziej zaawansowane rozwiązania wideokonferencyjne w firmach służą pracownikom do prowadzenia rozmów tekstowych czy prezentacji związanych z działalnością pracodawcy. Niekiedy jednak używane są do prywatnych pogaduszek oraz nieformalnej wymiany opinii z innym użytkownikami sieci. >patrz przykład 2.
Kontrolując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta