Parasol ochronny przed krajami bandyckimi
Baza, która mogłaby powstać w Polsce, ma zajmować obszar wielkości boiska piłkarskiego. Pociski nie będą wyposażone w głowice bojowe – przekonuje ambasador USA w Polsce
Europa potrzebuje silnego systemu obrony przed zagrożeniem w postaci ataku balistycznego. Dlatego Stany Zjednoczone będą nadal współpracować z polskim rządem nad osiągnięciem porozumienia o umieszczeniu w Polsce dziesięciu naziemnych pocisków przechwytujących. Mając to właśnie na względzie, Kongres USA ogłosił, że z chwilą zakończenia dwustronnych negocjacji przyznane zostaną środki na budowę bazy w Polsce.
Nowy rząd RP potrzebuje czasu na dokonanie przeglądu stanu negocjacji między oboma krajami, co jest rzeczą normalną w przypadku każdego nowego rządu. Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują wyrażone przez premiera Donalda Tuska pragnienie kontynuowania konsultacji ze sprzymierzeńcami na temat obrony antyrakietowej. Wyrażamy nadzieję, że do tego dojdzie, kiedy nowy rząd RP będzie gotowy do wznowienia rozmów, i jesteśmy przekonani, że zakończą się one sukcesem.
Amerykanie popierają tarczę
Często nie dostrzega się, że projekt obrony przed pociskami balistycznymi cieszy się w Stanach Zjednoczonych ponadpartyjnym poparciem. Agencja Obrony Rakietowej powstała za rządów prezydenta Billa Clintona. I nie jest prawdą, że Kongres cofnął wszystkie środki na obronę antyrakietową.
Często przywołuje się postanowienia komisji Kongresu o skreśleniu z ustawy budżetowej na rok 2008...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta