Szczęśliwy, kto ma więcej niż inni
Nie trzeba dużo zarabiać, żeby być zadowolonym z wynagrodzenia. Wystarczy, że koledzy mają niższe pensje
Eksperymenty przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Bonn. W dzisiejszym wydaniu czasopisma „Science” piszą, że celem doświadczeń było sprawdzenie, kto ma rację: ekonomiści czy psychologowie społeczni. Pierwsi skłonni są uważać, że zadowolenie z wynagrodzenia zależy przede wszystkim od tego, jak jest ono wysokie. Drudzy twierdzą raczej, że człowiek bierze pod uwagę przede wszystkim to, czy zarabia mniej czy więcej niż inni.
Dr Bernd Weber i jego koledzy przeprowadzili proste doświadczenie na pogrupowanych w pary ochotnikach. Badani mieli za zadanie oszacować, ile kropek widać na ekranie komputera. Kropki były wyświetlane przez kilka sekund.
W przypadku dobrej odpowiedzi uczestnik otrzymywał nagrodę: 30, 60 albo 120 euro. Druga osoba z pary dostawała to samo zadanie, ale jej wynagrodzenie mogło być inne, wyższe albo niższe.
Praca mózgów badanych była monitorowana za pomocą rezonansu magnetycznego. Naukowcy zwrócili...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta