Średniowieczne grody ożywiają miasta
Są atrakcją turystyczną, a organizowane w nich imprezy ożywiają małe i większe miejscowości. Średniowieczne grody, których wiele było na polskich ziemiach. Coraz częściej rekonstruuje się je za unijne pieniądze
Średniowieczne jarmarki, festyny archeologiczne, rycerskie turnieje. Dobrze, jeśli odbywają się w miejscach, w których panuje klimat epoki – w zamkach, na starych placach, ostatnio coraz częściej w rekonstruowanych średniowiecznych grodziskach. I choć z roku na rok takich imprez jest coraz więcej, nie tracą na popularności.
Kalisia odzyskuje świetność
– Ludzie chętnie spędzają czas na wolnym powietrzu, dowiadują się sporo o historii, coraz chętniej przyjeżdżają na imprezy plenerowe: jarmarki, turnieje. Rozpowszechnia się więc moda na rekonstruowanie średniowiecznych grodów. Bo turystom nie wystarczają już muzealne gablotki z eksponatami, oglądanie śladów grodzisk. A tylko fachowcy na podstawie pozostałości – resztek wałów ziemnych, ukształtowania terenu – są w stanie wyobrazić sobie, jak wyglądał dawniej słowiański gród czy miasto – twierdzi Jerzy Aleksander Splitt, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W grudniu w dzielnicy Kalisza Zawodzie zakończone zostaną trwające rok prace nad rekonstrukcją grodu, który znajdował się tu do zdobycia tego najstarszego w Polsce miasta przez wojska Henryka Brodatego w 1233 roku. Zniszczonego miasta nie odbudowano.
Oficjalne otwarcie grodu zaplanowano na początek sezonu turystycznego – 20 kwietnia 2008 r. Na obszarze liczącego 1,8 ha rezerwatu archeologiczego obejrzeć będzie można zrekonstruowane wały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta