Gminy, które wykorzystują najwięcej funduszy UE na mieszkańca
Rzadko która inwestycja finansowana jest z budżetu gminy. Bywa, że projekt leży tak długo, aż uda się pozyskać na niego środki z funduszy zewnętrznych - Biszcza
Zalew powstaje w malowniczej dolinie między Biszczą a Żarami. Będzie miał 44 ha lustra wody. Koszt inwestycji to 7,1 mln zł, z czego 5,3 mln zł pozyskano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Docelowo zalew ma mieć ponad 72 ha lustra wody. Na środku znajdzie się 10-hektarowa wyspa. Wokół zbiornika na 64 ha gruntów komunalnych w przyszłości mają powstać parkingi, domy wypoczynkowe, restauracje i sklepy.
Genowefa Tokarska, która od 17 lat kieruje gminą, ma nadzieję, że zalew stanie się kołem zamachowym lokalnej gospodarki i w zasadniczy sposób zmieni charakter gminy z typowo rolniczej na turystyczną. – Nad czystą wodę ludzie zawsze będą przyjeżdżać – mówi wójt Tokarska.
Pomysł budowy zalewu powstał na początku lat 90. Gmina przez siedem lat szukała źródeł finansowania tej inwestycji. Udało się w ubiegłym roku.W Biszczy rzadko która inwestycja finansowana jest z budżetu gminy. Bywa, że projekt leży tak długo, aż uda się pozyskać na niego środki z funduszy zewnętrznych. Tak było z budową oczyszczalni ścieków i stadionu w Biszczy, budową Domu Ludowego, zespołu boisk przy szkole w Bukowinie, mieszkań socjalnych, odnowieniem zabytkowej wieży widokowej przy budynku urzędu gminy. Tak jest z kolejnymi etapami budowy dróg i kanalizacji.
– Jesteśmy małą gminą. Z pieniędzy budżetowych realizujemy inwestycje, które nie mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta