W Belfaście przegrywali mocniejsi od Polaków
Nasi rywale – Irlandia Północna. Przeciętna drużyna z ciekawego kraju w ostatnich eliminacjach mistrzostw Europy potrafiła pokonać Hiszpanię i Szwecję
Irlandzka federacja piłkarska jest czwartą z najstarszych na świecie. Powstała w roku 1880, po angielskiej, szkockiej i walijskiej. Starszą ligę mają tylko Anglicy i Szkoci.
Do początku lat 20. XX wieku Irlandia była jedna. W wyniku wojny domowej rozpadła się na część południową – Republikę Irlandii i składającą się z sześciu hrabstw część północną, pozostającą przy Wielkiej Brytanii. W Dublinie założono nowy krajowy związek piłkarski, a Belfast pozostał ze swoimi dziewiętnastowiecznymi tradycjami, ale też z problemami, dzielącymi katolików i protestantów.
Na szczęście na trybunach Irlandzka Armia Republikańska nie dokonywała zamachów, a oranżyści nie robili swoich słynnych parad pod stadionami. Ale różnice były i są widoczne. Najbardziej znane irlandzkie kluby – Linfield i Glentoran z Belfastu (nazywane Big Two) należą do wspólnoty protestanckiej. Cliftonville Belfast to katolicy. To przypomina waśnie między Celtikiem a Rangersami w Glasgow.
Stadion do remontu
Belfast Celtic (założony 1891) był jednym z najstarszych irlandzkich klubów. W roku 1948, po zdobyciu szóstego z rzędu mistrzostwa kraju i walkach ulicznych między kibicami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta