Prawdziwe czucie w sztucznej ręce
Najnowocześniejsze protezy kończyn będą przekazywać do mózgu sygnały czuciowe
Proteza reagująca na dotyk to nie fanaberia: sprawne posługiwanie się ręką wymaga informacji zwrotnej, czyli czucia. Kiedy chwytamy szklankę, musimy czuć ją w dłoni, bo inaczej ściśniemy ją za mocno i pęknie. Wzrok nigdy nie jest w stanie w pełni wrażeń dotykowych zastąpić.
Zniszczony sprzęt, ocalone oprogramowanie
Dzięki pomysłowi Todda Kunikena, naukowca z Instytutu Rehabilitacji w Chicago, protezy wkrótce będą po pierwsze, reagować na impulsy nerwowe, po drugie, odbierać sygnały czuciowe i przesyłać je do mózgu.
Jak tłumaczy naukowiec, kiedy człowiekowi amputują rękę, pacjent traci kości, skórę, mięśnie itp. – ale informacja, która umożliwia poruszanie kończyną, nie zostaje utracona. Pacjent wciąż ma sprawne obszary mózgowe odpowiedzialne za poruszanie kończyną, ma też nerwy prowadzące z mózgu do kończyny, choć kończą się one blizną.
Kuniken...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta