Przy darowiźnie przedsiębiorstwa nie trzeba korygować odliczonego podatku
Choć darowizna przedsiębiorstwa nie jest opodatkowana VAT, darczyńca nie musi korygować podatku odliczonego przy zakupie środków trwałych. Takie jest aktualne stanowisko organów podatkowych
Przepisy, na które powołuje się czytelnik, dotyczą korekt sporządzanych w razie sprzedaży środków trwałych w okresie korekty (a więc w ciągu pięciu lat lub w wypadku nieruchomości dziesięciu lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do używania). Zasadniczo taką korektę sporządzają przedsiębiorcy, którzy wykonują czynności dające prawo do odliczenia i niedające takiego prawa, a środki trwałe służą u nich obu rodzajom działalności. Jeśli w okresie korekty taki środek trwały zostanie sprzedany i sprzedaż ta będzie:
∑ opodatkowana – dla celów korekty przyjmuje się, że środek trwały służy czynnościom opodatkowanym;
∑ zwolniona lub niepodlegająca opodatkowaniu – dla celów korekty przyjmuje się, że dalsze jego wykorzystanie jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.
Organy podatkowe uważają, że na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT te zasady korekty stosują również odpowiednio podatnicy, którzy prowadzą wyłącznie działalność dającą prawo do odliczenia (np. w 100 proc. opodatkowaną VAT w Polsce), jeśli zbędą (np. sprzedadzą, wniosą aportem) środek trwały, od którego odliczali VAT, i zbycie to będzie zwolnione z podatku. Podatnik miał bowiem prawo do odliczenia VAT, a następnie to prawo się zmieniło.
Zbycie przedsiębiorstwa bez VAT
Czy tak samo jest w razie zbycia przedsiębiorstwa?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta