Kiedy kupić od ręki, a kiedy lepiej poczekać
Na mieszkanie z rynku pierwotnego decydują się głównie ci, którym bardzo zależy na danej lokalizacji oraz inwestujący z myślą o długoterminowych zyskach z wynajmu. Lokale na rynku wtórnym kupowane są najczęściej z myślą o zaspokojeniu własnych potrzeb, przez osoby, które nie chcą jednocześnie spłacać rat kredytu i płacić za wynajem
– W przypadku nowych mieszkań nie bez znaczenia jest też możliwość dowolnego ich wykończenia czy zamieszkania w prestiżowej okolicy – mówi Maciej Dymkowski, doradca zarządu ds. nieruchomości mieszkaniowych w redNet Consulting.
Natomiast rynek wtórny cieszy się zainteresowaniem wśród tych, którzy muszą wprowadzić się od zaraz, nie chcą czekać dwóch – trzech lat na odbiór nowego mieszkania, a w tym czasie płacić za wynajem. Ważny jest również fakt, że kupno mieszkania z rynku wtórnego często nie wiąże się z tak wysokimi kosztami remontu, jak w przypadku wykończenia nowego lokum. Dla kupujących liczy się także jakość otoczenia.
– Z moich obserwacji wynika, że młodzi ludzie, jeśli kupują mieszkanie, to chcą mieć garaż podziemny, ładnie wykończone części wspólne, a nie odrapane klatki schodowe i stare piwnice. Poza tym w blokowiskach często nie mają gdzie zaparkować samochodu w pobliżu domu. To zupełnie inna jakość życia w porównaniu z nowoczesnymi osiedlami – mówi Małgorzata Komorowska, prezes Wartico Invest.
Także zdaniem Agnieszki Jaworskiej, dyrektora marketingu i sprzedaży w Wilanów ONE, osoby wybierające mieszkanie na rynku pierwotnym to przeważnie klienci bardziej wymagający.
– Są to osoby, które cenią nowoczesną architekturę i mają określone wymagania co do otoczenia, np. w Wilanów One zagwarantowana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta