Ekonomiczne podejście do przestępczości
Winę i inne typowe dla prawa karnego pojęcia można analizować także w kategoriach ekonomicznych – pisze rzecznik praw obywatelskich
Współczesny nurt ekonomicznej analizy teorii prawa karnego zaczyna publikacja artykułu Gary’ego S. Beckera w 1968 r. (“Crime and Punishment, An Economic Approach”). Jednak korzenie tego typu podejścia do prawa sięgają dużo głębiej i znacznie wcześniej stosowane były do analizy prawa niektóre z idei, stanowiących obecnie fundament analizy ekonomicznej.
Podstawą analizy prawa w myśl metodologii ekonomicznej jest przyjęcie założenia o racjonalności dokonywanych przez ludzi wyborów oraz prowadzenie przez nich analizy kosztów i korzyści. Postrzeganie prawa karnego jako środka służącego do realizacji celu określonego jako osiąganie wyższego poziomu dobrobytu było akcentowane na przykład przez Tomasza Hobbesa, a kontynuację tego kierunku myślenia odnaleźć można później u myślicieli szkockiego oświecenia, zwłaszcza Dawida Hume’a oraz Adama Smitha.
Według Benthama
Myślicielem, do którego wprost odnosi się współczesna ekonomiczna analiza prawa, jest natomiast twórca utylitaryzmu Jeremi Bentham.
Celem racjonalnego prawodawcy – postulował – ma być takie ukształtowanie prawa, by maksymalizować użyteczność społeczeństwa. Analiza taka prowadzi także do ustalenia, które czyny zasługują na karę. “Zadaniem rządu jest popierać szczęście społeczeństwa przez wymierzanie kar i nagród (...). W stosunku do tego, jak czyn jakiś dąży do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta