Upewnij się, że nie będziesz miał przymusowego lokatora
Jeśli dobrze nie sprawdzisz mieszkania kupowanego na rynku wtórnym, może się okazać, że będziesz musiał przez lata dzielić je z babcią lub ciocią sprzedającego albo spłacać kredyt w banku zaciągnięty przez poprzedniego właściciela
Rz: Teoretycznie kupno mieszkania na rynku wtórnym wydaje się bezpieczniejsze w porównaniu z inwestycją na rynku pierwotnym, gdzie – kupując lokal w budowie – nie wiemy do końca, co dostaniemy. Okazuje się jednak, że zakup mieszkania używanego także wiąże się z ryzykiem. Jak je wyeliminować?
Jakub Górski: Przede wszystkim przed podpisaniem umowy przedwstępnej kupna sprzedaży lokalu mieszkalnego należy koniecznie sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości. Szczególnie należy zwrócić uwagę, czy sprzedający jest rzeczywiście właścicielem mieszkania, czy nie jest prowadzona egzekucja z nieruchomości, czy nie ma obciążeń w postaci ustanowionej hipoteki na lokalu, np. z tytułu kredytu hipotecznego, a także czy komuś nie przysługuje służebność lub prawo dożywotniego zamieszkiwania w nabywanym przez nas mieszkaniu.
Czy każdy może zajrzeć do księgi wieczystej?
Tak, księgi wieczyste są jawne. Prowadzą je wydziały ksiąg wieczystych w sądach rejonowych właściwych ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Każda księga wieczysta składa się z czterech działów. Dział I zawiera informacje dotyczące oznaczenia nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością. Dział II – oznaczenie właścicieli, a dział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta