Nie kupisz auta z zakładowego funduszu
Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) to pula pieniędzy, jakie pozyskują zakłady pracy chronionej (zpch) z korzyści finansowych gwarantowanych przez państwo.
W grę wchodzą zatem „zaoszczędzone” zwolnienia z podatków i opłat, nieodprowadzone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, wpływy z zapisów i darowizn, odsetki od środków zgromadzonych na zfron oraz nadwyżka dofinansowań wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników nad pensjami, jakie faktycznie otrzymują.
Pojazd to nie maszyna
Pomoc ta wpływa na konto zfron w wysokości 90 proc., bo pozostałe 10 proc. firma wpłaca na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pieniądze z zfron przeznaczamy w 15 proc. na indywidualne programy rehabilitacji dla niepełnosprawnych, a w 10 proc. na pomoc indywidualną. Jeśli chodzi natomiast o konkretne dopuszczalne wydatki, to reguluje je rozporządzenie z 31 grudnia 1998 r. (DzU z 1999 r. nr 3, poz. 22 ze zm.). Wynika z nich, że ze środków zfron można m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta