Chciał wygrać wszystko
— Do tej pory jest zagadkową postacią. W jego życiorysie, mocno splecionym z najnowszą historią Polski, są i chwała, i upadek. A także bardzo dużo pytań — mówi Agnieszka Lipiec, autorka i reżyserka spektaklu „Kryptonim »Gracz«” opowiadającym o Jerzym Pawłowskim, najsłynniejszym polskim szabliście.
Pierwszy cyrograf z UB musiał podpisać mając 18 lat. To była cena za możliwość trenowania ukochanej dyscypliny, a przede wszystkim za wolność ojca, którego AK-owska przeszłość stała się narzędziem szantażu dla służb specjalnych.
— Pawłowski okazał się brylantem, niemal od razu zaczął zdobywać największe laury sportowe — przypomina reżyserka. — A jednocześnie prowadził intensywną pozasportową działalność. Popełnił, niestety, wszystkie możliwe błędy — zwłaszcza na historycznych zakrętach. Przez pewien czas był PRL-owskim szpiegiem na Zachodzie, agentem Wojskowej Służby Wewnętrznej. Wiadomo też, że potem zaczął współpracować z CIA. Bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie były motywy jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta