ZUS nie pobłaża dłużnikom
Nie licz na pobłażliwość, jeśli nie płacisz składek regularnie i na czas. ZUS może cię ścigać dziesięć lat, a czasami nawet dłużej
W obrocie cywilnoprawnym przedawnienie powoduje tylko ograniczenie praw wierzyciela w dochodzeniu zobowiązań. Dłużnik może się bowiem uchylić się od spełnienia świadczenia, podnosząc zarzut przedawnienia.
Skutek to wygaśnięcie
W ubezpieczeniach społecznych upływ przedawnienia powoduje natomiast wygaśnięcie zaległości. Nie ma potem prawnych możliwości ich dochodzenia, jak i przyjmowania wpłat na ich poczet. Wyjątek stanowią należności zabezpieczone przez ustanowienie hipoteki lub zastawu. Nie ulegają one wygaśnięciu w wyniku przedawnienia, lecz ograniczają ZUS w dochodzeniu zaległych zobowiązań tylko z przedmiotu zabezpieczenia, tj. z hipoteki lub z zastawu. I to tylko do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę, liczonych do dnia przedawnienia. Przedawnienie należności z tytułu składek określają art. 24 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 137, poz. 74 ze zm.) oraz art. 59 § 1 pkt 9 ordynacji podatkowej (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).
Dziesięć lat na egzekucję
Zaległe składki przedawniają się po dziesięciu latach od daty ich wymagalności. Jest nią dzień, kiedy płatnik powinien je opłacić. Chodzi zatem o piąty, dziesiąty lub 15 dzień miesiąca za miesiąc poprzedni >patrz przykład 1.
Wyjątek dotyczy należności wynikających z decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej lub następcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta