Deportacje wpisane w naturę systemu
Anna Dzienkiewicz, redaktor serii „Indeks represjonowanych” Ośrodka KARTA
Rz: – Kto i kiedy wydał polecenie wywózki polskiej ludności cywilnej z Kresów?
Anna Dzienkiewicz: – Decyzję o każdej deportacji podejmowały najwyższe władze ZSRR, przez kilka tygodni uchwalano coraz bardziej szczegółowe postanowienia i dyrektywy. 10 października 1939 r. szef NKWD, ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria wydał dyrektywę dla komisarzy ludowych spraw wewnętrznych Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej Iwana Sierowa i Ławrientija Canawy. Dotyczyła ona postępowania wobec osadników, których władze sowieckie uznawały za wrogów ustroju sowieckiego. Projekt wysiedlenia osadników przedstawił Beria w piśmie z 2 grudnia 1939 r. skierowanym do sekretarza KC WKP(b) Józefa Stalina. 5 grudnia 1939 r. została podjęta Uchwała Rady Komisarzy Ludowych ZSRR nr 2010-558ss w sprawie wysiedlenia osadników z zachodnich obwodów USRR i BSRR. 2 marca 1940 r. została podjęta uchwała o kolejnych deportacjach, które nastąpiły w kwietniu i czerwcu tego samego roku.
Kiedy rozpoczęły się masowe represje wobec polskiej ludności?
Masowe represje zaczęły się aresztowaniami po zajęciu 17 września 1939 r. wschodnich terenów drugiej Rzeczypospolitej. W 1940 roku władze sowieckie przeprowadziły trzy masowe wywózki. Podlegała im ludność nowo utworzonych (4...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta