Czy można rozliczać straty po likwidacji zagranicznego oddziału
Niewykluczone, że straty poniesione w związku z likwidacją zagranicznego zakładu, których nie uda się odzyskać, będą uwzględniane w wyniku podatkowym spółki matki. Zdecyduje o tym Europejski Trybunał Sprawiedliwości
Jeśli ETS zgodzi się z opinią rzecznika generalnego wydaną w sprawie Deutsche Shell (C-293/06), przepisy niemieckiego prawa podatkowego dotyczące kosztów (strat) związanych z likwidacją zagranicznego zakładu niemieckiej spółki zostaną uznane za sprzeczne ze wspólnotową zasadą swobody przedsiębiorczości. Rzecznik stwierdził bowiem, że strata wynikająca z różnic kursowych zrealizowanych w związku z likwidacją zagranicznego zakładu (a dokładnie z przemieszczenia kapitału początkowego włoskiego zakładu do niemieckiej spółki matki), choćby wyłączona z podstawy opodatkowania w państwie siedziby na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, powinna być uwzględniona w wyniku podatkowym spółki matki.
Fakty, czyli jak to się zaczęło
W 1974 r. Deutsche Shell, niemiecki rezydent podatkowy, założył oddział (zakład) we Włoszech. Alokował do niego kapitał początkowy. Wartość kapitału zapisał z uwzględnieniem kursu marki niemieckiej i włoskiego lira (DEM/LIT).
Na podstawie włosko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przychody z działalności gospodarczej osiągane przez zakład mogły być opodatkowane we Włoszech. Dochody (strata) włoskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta