Stoję po serbskiej stronie
Nie istnieje międzynarodowe prawo, które określałoby warunki oddzielenia się części terytorium od całości państwa na takie oddzielenie się niegodzącego – pisze były działacz antykomunistycznej opozycji
Uznanie niepodległości Kosowa przez zachodnie potęgi, a także przez Polskę, to – jak mawiał Talleyrand – gorzej niż zbrodnia. To błąd, polityczny błąd.
Kosowo, kolebka serbskiej państwowości, jest teraz w ponad 90 proc. zamieszkane przez Albańczyków. To efekt czterowiekowej tureckiej niewoli, serbskiego oporu podczas II wojny światowej, natowskich bombardowań przed dziesięciu laty i populacyjnej dynamiki islamu w XX w.
Nie ma takiego prawa
Czy jednak taka ludnościowa przewaga, potwierdzona w wyborach demokratycznym zwycięstwem albańskich bojowników o oderwanie Kosowa od Serbii, stanowi wystarczającą rację uznania tego państwa? Główny problem tkwi w tym, że nie ma żadnego, niechby i ułomnego, międzynarodowego prawa (albo nawet konsensusu przyjętego przez większość liczących się państw), które określałoby warunki uprawomocnionego oddzielenia się części terytorium od całości państwa na takie oddzielenie się niegodzącego.
Owo prawo musiałoby stwierdzać,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta