Jakie firmy i kiedy muszą przygotować specjalną dokumentację
Niektóre transakcje z powiązanymi podmiotami powinny być dokumentowane w szczególny sposób. W przeciwnym razie urząd może oszacować dochód i opodatkować 50-proc. stawką
Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza w kontekście priorytetów, jakie Ministerstwo Finansów wyznaczyło inspektorom urzędów kontroli skarbowej na bieżący rok.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) i przepisy wykonawcze przewidują możliwość określenia przez organy podatkowe podstawy opodatkowania w drodze oszacowania. Ponadto, od 1 stycznia 2001 r., podatnicy przeprowadzający transakcje z podmiotami powiązanymi oraz mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową muszą sporządzać szczególną dokumentację podatkową takich transakcji. Od 2007 r. obowiązkiem dokumentacyjnym objęte są także podmioty prowadzące działalność za pośrednictwem zagranicznego zakładu położonego w Polsce.
Firmy pragnące właściwie wywiązać się z tego obowiązku napotykają jednak liczne trudności, wynikające w szczególności z lakonicznej i niejasnej redakcji przepisów. Brak również obowiązującego wzoru dokumentacji podatkowej, który wskazywałby sposób prezentacji oraz szczegółowość informacji, jakie powinna zawierać.
Decydują przepisy podatkowe
Obowiązkiem utworzenia dokumentacji podatkowej objęte są transakcje z podmiotami powiązanymi. Tym samym w pierwszej kolejności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta