Fiskus każe płacić podatek za programy
Od licencji na programy komputerowe powinniśmy pobrać 20-proc. podatek, chyba że co innego wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Problem w tym, że fiskus różnie te umowy interpretuje
Podatek od uzyskanych w Polsce przez nierezydentów przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw, wynosi 20 proc. (art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – ustawa o CIT, oraz art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawa o PIT). Przy jego ustalaniu trzeba jednak uwzględniać umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zobowiązaną do pobrania zryczałtowanego podatku jest firma dokonująca wypłaty nierezydentowi w związku z nabyciem praw do programów komputerowych. Obowiązek ten powstaje niezależnie od tego, w jakiej formie zobowiązanie będzie wykonane.
Obowiązek pobrania podatku od opłat licencyjnych za programy komputerowe będzie zależał zwłaszcza od tego, w jakim kraju kontrahent, któremu wypłacamy opłaty licencyjne, ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.
Nie wystarczy ustalić, czy z konkretnym krajem mamy podpisaną umowę o unikaniu opodatkowania. Ważna jest jej treść.
20 proc. gdy nie ma umowy...
Gdy naszym kontrahentem jest rezydent kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, stosujemy art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Wymienione tam prawa autorskie oraz pokrewne odnoszą się również do programów komputerowych. Wynika to z przepisów prawa autorskiego. To na ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta