Jak opodatkowane są rekompensaty dla wytwórców energii
W tym roku wypłacane będą pierwsze zaliczki na koszty niepokryte przychodami ze sprzedaży energii elektrycznej po rozwiązaniu umów długoterminowych. Trzeba je będzie rozliczyć. Nie do końca wiadomo, jak to zrobić
Od sierpnia 2007 r. obowiązuje ustawa o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży energii elektrycznej (ustawa o KDT). Przewiduje ona możliwość rozwiązania (za rekompensatą) długoterminowych kontraktów na dostawę energii zawartych przez jej wytwórców. Rekompensaty te powinny pokrywać koszty osierocone, a więc wydatki wytwórców niepokryte przychodami ze sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym po przedwczesnym rozwiązaniu umów długoterminowych, wynikające z nakładów poniesionych przez wytwórcę do 1 maja 2004 r. na majątek związany z wytwarzaniem energii elektrycznej.
W tym roku pierwsze zaliczki
Spółka powołana dla celów zarządzania rekompensatami (tzw. zarządca) będzie wypłacać elektrowniom rekompensaty na pokrycie kosztów osieroconych w formie zaliczek za dany rok oraz po zakończeniu roku – w formie korekty rocznej i końcowej tych rekompensat. Pierwsze zaliczki będą wypłacone na rzecz wytwórców energii w 2008 r. Ustawa określa skutki podatkowe dla elektrowni związane z otrzymaniem tych rekompensat. Przepisy pozostawiają jednak wiele wątpliwości interpretacyjnych. W praktyce z ich stosowaniem problemy mogą mieć nie tylko elektrownie, ale i organy podatkowe.
Ile bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta