Jeszcze raz o wynagrodzeniach sędziów
Lech Gardocki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego: Wypowiadałem się już o konieczności podwyższenia wynagrodzeń sędziów, ale wracam do tematu, bo dyskusja rozwija się i zaostrza.
Szczególnie młodzi sędziowie w sądach rejonowych protestują coraz energiczniej przeciwko obecnej sytuacji. Jest to zrozumiałe, bo właśnie ich, przeciążonych najbardziej pracą na pierwszej linii, sytuacja relatywnego obniżenia wynagrodzeń sędziów (wystarczy spojrzeć na dane o rosnącym przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw) dotyka najbardziej. Ich też nie obejmie podwyżka wynagrodzeń od 1 lipca 2008 r. przewidziana w nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Płace sędziów rejonowych mogłyby wzrosnąć jeszcze w tym roku, gdyby wydane zostało rozporządzenie prezydenta RP ustalające wyższe przeliczniki płacowe dla sędziów. Projekt takiego rozporządzenia istnieje. Jego wejście w życie wymaga jednak nie tylko podpisu prezydenta, lecz również decyzji na szczeblu rządowym, bo konieczna jest tu kontrasygnata prezesa RM.
Drugi nurt planowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta