Fiskus nie chce pomocy sądów, sam ocenia dokumenty
Jeśli urząd ma wątpliwości, czy przedsiębiorca chciał obejść przepisy prawa podatkowego, powinien wystąpić do sądu, aby ten określił skutki konkretnej czynności. W praktyce jednak rzadko to robi
Organy podatkowe, jeśli dojdą do wniosku, że nie ma dokumentów potwierdzających wykonanie usług niematerialnych (np. konsultingowych lub marketingowych), kwestionują rozliczenia podatkowe. Twierdzą, że wydatki takie nie mogą być kosztem podatkowym, bo przedsiębiorca nie udowodnił, że usługę rzeczywiście wykonał. Praktyka taka jest na porządku dziennym. Nie znajduje jednak uzasadnienia w przepisach dotyczących postępowania podatkowego.
Urząd zbiera dowody...
Art. 187 § 1 ordynacji podatkowej (op) mówi, że organ podatkowy jest zobowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy. Nie oznacza to jednak, że stronie postępowania nie przysługuje inicjatywa dowodowa. Wręcz przeciwnie. Podatnik może wnosić o przeprowadzenie dowodów i brać udział w czynnościach procesowych (np. przesłuchaniu świadków). Inicjatywa dowodowa strony nie zwalnia jednak organu podatkowego prowadzącego postępowanie z nałożonego na niego obowiązku zebrania w sprawie i rozpatrzenia w całości materiału dowodowego. Wskazówką dla fiskusa jest art. 191 op. Przepis ten mówi, że organ podatkowy ocenia na podstawie całego zebranego materiału dowodowego, czy dana okoliczność została udowodniona.
...a do sądu iść nie chce...
W praktyce bardzo rzadko zdarza się, by organy podatkowe stosowały art. 199a § 3 op. Można powiedzieć, że wręcz go...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta