Katyń – historia kłamstwa
1939
23 sierpnia – Podpisanie paktu Ribbentrop – Mołotow, obejmującego m.in. umowę o zwalczaniu przez Niemcy i ZSRR polskich dążeń niepodległościowych.
17 września – Armia Czerwona przekracza granice RP.
19 września – Rozkaz Berii o utworzeniu przy NKWD ZSRR Zarządu do spraw Jeńców Wojennych i organizacji 8 obozów, w tym w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
1940
5 marca – List Berii do Stalina, w którym wnioskuje on o rozstrzelanie wielotysięcznej rzeszy polskich oficerów. Decyzję zatwierdza Biuro Polityczne KC WKP(b).
7 marca – Dyrektywa Berii o deportacji na 10 lat do północnych obwodów kazachskiej SRR ok. 25 tys. rodzin polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach i więzieniach w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi.
marzec – Objęcie zakazem korespondencji wszystkich radzieckich obozów jenieckich
kwiecień – maj – Realizacja rozkazu Berii o „rozładowaniu” więzień zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi. Wysyłanie partiami jeńców i więźniów do miejsc przyszłych mordów, a także do Moskwy i obozu w Juchniowie.
3 kwietnia – 11 maja – 4403 polskich jeńców trafia do Kozielska. Miejsce mordu – Las Katyński.
5 kwietnia – 12 maja – 3807 polskich jeńców trafia do Starobielska. Miejsce mordu – więzienie w Charkowie.
5 kwietnia –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta