Jak rozliczać transgraniczne fuzje spółek
Już niedługo polskie spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością i komandytowo- -akcyjne będą mogły łączyć się ze spółkami mającymi siedzibę w innych państwach unijnych. Będzie miało to oczywiście skutki podatkowe
Prezydent podpisał 6 maja ustawę z 25 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych, implementującą do systemu krajowego dyrektywę 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych. Zmienione przepisy zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Od tego momentu polskie spółki będą mogły uczestniczyć w procesie łączenia się ze spółkami mającymi siedzibę w innych państwach członkowskich UE. Sprawdźmy, jakie skutki podatkowe mogą mieć te zdarzenia.
Tylko kapitałowe i jedna osobowa
Teraz spółki kapitałowe (akcyjna i z o.o.) mogą łączyć się między sobą oraz ze spółkami osobowymi (jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną). Między sobą mogą łączyć się również spółki osobowe. W takim jednak wypadku cała procedura musi doprowadzić do zawiązania nowej spółki kapitałowej. Do tej zatem pory polskie spółki mogły łączyć się jedynie z innymi polskimi spółkami.
Nowelizacja kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) to zmienia. Dopuszcza fuzję spółek z Polski ze spółkami z innych krajów UE (lub krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Nie dotyczy to jednak wszystkich polskich spółek, a jedynie spółek kapitałowych i jednej spółki osobowej – komandytowo-akcyjnej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta