Emeryci w firmach są dyskryminowani
Firma może bez trudu zwolnić pracownika tylko dlatego, że nabył prawo do emerytury. Program aktywizacji zawodowej osób w wieku okołoemerytalnym, nad którym pracuje rząd, nie przewiduje zmian ograniczających te praktyki
Rząd prowadzi intensywne prace nad aktywizacją osób w wieku okołoemerytalnym. Przy tej okazji powinien wziąć pod uwagę stanowisko sądów, w tym także Sądu Najwyższego, zgodnie z którym jedyną przesłanką zwolnienia może być osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego.
Czy to już dyskryminacja
W myśl kodeksu pracy ci, którym zostały cztery lata do przejścia na emeryturę (także wcześniejszą), są szczególnie chronieni przed zwolnieniem. Chodzi o to, aby spokojnie mogli dopracować do emerytury. Później, kiedy spełnią warunki do przejścia na to świadczenie, przepisy nie dają im już żadnej dodatkowej ochrony.
W wypadku zwolnień indywidualnych sądy przyjęły, że prawo pracownika do przejścia na emeryturę może stanowić wyłączne uzasadnienie do zwol-nienia go.
– Można tu mówić o dyskryminacji emerytów – zauważa Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. – Osoba, która spełnia warunki do przejścia na emeryturę, nie musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta