W Katowicach lokale tańsze o połowę niż w stolicy
10 procent w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście, 8 we Wrocławiu i 7 w Krakowie – taki odsetek na rynku wtórnym to mieszkania najnowsze, powstałe w ubiegłym roku i będące jeszcze w budowie. Lokale te stanowią niemałą konkurencję dla deweloperów
Takie są wyniki badań analityków z firmy doradczej Home Consulting, którzy przeanalizowali oferty portalu Gratka.pl. Wnioski analityków znalazły się w raporcie „Polski rynek nieruchomości – I kwartał 2008 r.”.Jego autorzy mieszkania z drugiej ręki podzielili na dwie kategorie, wyróżniając nowy rynek wtórny (do którego zaliczyli mieszkania powstające od 1998 roku) i stary rynek wtórny, który obejmuje nieruchomości liczące więcej niż dziesięć lat.
– Przy analizie nowego rynku wtórnego warto też wspomnieć o udziale lokali najnowszych, oddanych do użytku w 2007 roku, oraz tych, które są jeszcze w fazie realizacji – mówi Marek Wełk, dyrektor zarządzający w Home Consulting. – Mieszkania te stanowić będą konkurencję dla lokali oferowanych przez deweloperów na rynku pierwotnym: zlokalizowane w najnowszych budynkach, niezamieszkane, a w dodatku gotowe do wprowadzenia się od zaraz albo w czasie krótszym niż jest to w przypadku rynku deweloperskiego – dodaje.
Warszawa
Na koniec pierwszego kwartału 2008 roku oferta rynku wtórnego w stolicy to prawie 53,5 tys. mieszkań (dane z Gratka.pl). 17 procent ogłoszeń pochodziło z Mokotowa, po 10 procent z Ursynowa i Śródmieścia.
– Najuboższe oferty pochodzą ze skrajnie prawobrzeżnych dzielnic: Wawra, Wesołej i Rembertowa. Udział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta