Jak rozliczyć unijne dotacje
Eksperci Maria Kukawska, doradca podatkowy, menedżer w Accreo Taxand i Wojciech Sawicki, starszy konsultant w Accreo Taxand odpowiadali na pytania dotyczące skutków podatkowych dofinansowania działalności gospodarczej
Trzeba zmniejszyć odpisy
Jesteśmy spółką akcyjną. Wnioskowaliśmy o przyznanie dotacji z UE na zakup maszyn (szlifierki i tokarki). Wydatek sfinansowaliśmy z własnych środków (zanim podjęto decyzję o przyznaniu dotacji). W momencie oddania maszyn do używania rozpoczęła się amortyzacja według stawek standardowych. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i otrzymaliśmy z Unii dofinansowanie w wysokości 50 proc. wartości maszyn. W jaki sposób je amortyzować, jak dotacja wpływa na odpisy?
Co do zasady nie są opodatkowane dotacje, które stanowią zwrot wydatków poniesionych na zakup bądź wytworzenie środków trwałych.
Natomiast przepisy nie pozwalają zaliczyć do kosztów podatkowych odpisów z tytułu zużycia środków trwałych w tej części, która odpowiada wydatkom na ich nabycie lub wytworzenie, odliczonym od podstawy opodatkowania (bądź zwróconym podatnikowi).
Zatem w części odpowiadającej zwróconym wydatkom (np. w postaci otrzymanej dotacji) odpisy amortyzacyjne od danego środka trwałego nie są kosztem podatkowym.
W praktyce istnieje kilka możliwości rozliczenia takiej dotacji. Przede wszystkim można uznać, że podatnik w miesiącu jej otrzymania zobligowany jest do korekty wcześniejszych odpisów amortyzacyjnych (tj. 50 proc. każdego odpisu powinno zostać wyrzucone z kosztów). Takie rozwiązanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta