Pośrednik ma obowiązek sprawdzić ofertę
Rozmowa: Jedna z wchodzących na rynek agencji pośrednictwa reklamowała swoją usługę jako wolną od wynagrodzenia, ale pod warunkiem skorzystania z kredytu oferowanego przez bank z nią współpracujący. Ile i za co płaci się pośrednikom w Warszawie?
Rz: Ilu pośredników w obrocie nieruchomościami działa dziś w Warszawie, a ilu na Mazowszu? Ich liczba zmalała czy urosła w ostatnich latach?
Jerzy Sobański: Z danych Ministerstwa Infrastruktury z 8 maja tego roku wynika, że licencjonowanych pośredników z miejscem zamieszkania w województwie mazowieckim jest 1843, z czego w Warszawie – 1254 osoby. Porównując liczbę osób, które uzyskały licencje w ostatnich dwóch latach, możemy zauważyć, że na województwo mazowieckie przypada 23 proc. nowych licencji, z czego 66 proc. na Warszawę. Warto dodać, że „nowi” warszawscy pośrednicy stanowią ok. 15 proc. wszystkich licencji wydanych od początku 2006 r. Dokładniejsze dane są trudne do ustalenia, ponieważ licencja związana jest z miejscem zamieszkania, a nie miejscem prowadzenia działalności, wykonywania zawodu. Uważam, że jest pewna liczba pośredników, która deklaruje stałe miejsce zamieszkania w innych regionach kraju, a przebywa i pracuje w Warszawie lub w województwie mazowieckim.
A ilu pośredników z licencjami pracuje w całym kraju?
Liczba wydanych licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami od początku istnienia tego zawodu na koniec kwietnia 2008 roku wynosi w Polsce 8091, z czego dziś działa 8077 pośredników. Przewidujemy jednak, że rok 2008 może być szczególny w związku z wprowadzonymi w 2007 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta