Podatek od gruntu nie zwiększa wartości budynku
Inwestycja budowlana trwa z reguły kilka lat. W tym czasie trzeba płacić podatek od nieruchomości bądź opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu. Jak je rozliczyć?
Naszym zdaniem wydatki te należy na bieżąco zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Jednak w orzecznictwie sądowym oraz interpretacjach organów podatkowych nie ukształtowało się jednolite stanowisko w tej kwestii. Przedstawiane są dwa rozwiązania: kapitalizacja wydatków w ramach powstającej inwestycji lub ich bieżące zaliczenie do kosztów.
Nie jest to koszt wytworzenia...
Jako podstawę prawną dla zaliczenia wymienionych opłat do wartości początkowej środka trwałego powołuje się art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT). Mówi on, że za koszt wytworzenia środka trwałego uważa się również „inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych”. Aby zatem ocenić, czy dany wydatek może zostać sklasyfikowany jako koszt wytworzenia środka trwałego w rozumieniu tego przepisu, należy zbadać związek między poniesieniem wydatku i wzrostem wartości powstającego środka trwałego.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta